Twój koszyk jest obecnie pusty!
Przeciętny zjadacz chleba (sic!) uważa, że od chleba się… tyje. Serio?
Naukowcy mają na ten temat inne zdanie. Mówią, że co prawda od pieczywa pszennego można […]
Naukowcy mają na ten temat inne zdanie. Mówią, że co prawda od pieczywa pszennego można przytyć, ale już od żytniego czy pełnoziarnistego można nawet… schudnąć! A do tego takie pieczywo – ciekawostka – pomaga w walce z cukrzycą, chroni serce, poprawia trawienie (dzięki błonnikowi).
Jak wybrać odpowiednie pieczywo?
Czytaj skład. I kieruj się zasadą: „im mniej, tym lepiej”. Do zrobienia pieczywa dobrej jakości potrzeba 4 składników: mąki, wody, soli i drożdży lub zakwasu. I tyle. Jak jest napisane „chleb pełnoziarnisty” to niekoniecznie ma on pełno ziarna – może tam być go jeden procent.
UWAGA NA :
- karmel, który swoim kolorem sprawia, że pieczywa pszenne wygląda jak razowe – a to dalej jest pszenne, tylko zafarbowane
- znane z marketów pieczywo głęboko mrożone. Rozpoznasz je dzięki m.in. obecności w składzie l-cysteiny (E 920), które sprawia, że jest ono bardziej miękkie. W krajach Unii produkuje się ją z… ptasich piór lub świńskiej szczeciny, ale w Chinach nawet z… ludzkich włosów! Do tego pieczywo głęboko mrożone ma mało wartości odżywczych.
- im większy typ mąki, np. graham 1850, tym mniej została przemielona, a co za tym idzie ma więcej wartości
- jak już bierzesz pieczywo mieszane, to sprawdź, czy nie ma ono, np. 90 proc. mąki pszennej, czyli z mieszaniem ma mało wspólnego, bo dominuje jeden składnik
- gluten (jeśli masz nietolerancję). Występuje w zbożach, więc w większości chlebów i tak się znajduje. Ale niektórzy producenci dodają go, aby niskim kosztem sprawić, że pieczywo będzie bardziej sprężyste. Gluten może kryć się też pod nazwami: seitan, hydrolizowane białko pszenicy, hydrolizowane białko roślinne. Pamiętaj: jeśli nie masz nietolerancji, możesz jeść gluten, ale uważaj z dawką, bo to ona czyni truciznę.
Kategorie:
Tagi:
Komentarze